Kürtaj Nasıl Yapılır, Kürtaj Tekniği


Kürtaj mutlaka hastanın rızası ile yapılır. 18 yaşından büyük ve bekar ise kendi rızası ile kürtaj olabilmektedir. Eğer evli ise mutlaka eşinin imzası gerekmektedir. 18 yaşından küçük olanları kürtaj olmaları kanunen yasaktır , ancak velilerinin onayı ile yapılabilmektedir.

Kürtaj işlemi sizin hasta hakları dahilinizde gizli tutulur ve üçüncü kişilere bu işlem hakkında bilgi verilmez.

Kürtajdan önce eğer bekar iseniz sadece siz, eğer evli iseniz eşiniz de onay verip "onam belgesi"  imzalayacaktır. Bu belge hasta hakları çerçevesinde hekim tarafından gizli tutulur ve üçüncü şahıslara kesinlikle iletilmez.

Gebe kan gurubunu bilmelidir. Eğer Rh Negatif kan gurubundan ise eşinin kan gurubu olası bir kan uyuşmazlığı için öğrenilmesi gerekmektedir. Kan uyuşmazlığı durumunda kürtajı takip eden 72 saat içinde “uyuşmazlık iğnesi olarak adlandırılan Anti-D kürtaj olan kişiye yapılır.

Kürtaj ilk olarak jinekolojik muayene ve ultrasonografi  ile başlar. Bu aşamada kişi idrarını yaparak mesanesini boşalttıktan sonra iç çamaşırını çıkartıp muayene masasına geçer.. Jinekolojik muayene masası özel bir masadır ve kişinin işlem için en uygun pozisyon olan lithotomi pozisyonunda, yani bacaklarını özel bölümlere yerleştirerek yatmasına olanak verir. Doktor  bu aşamada gebeliğin büyüklüğünü ultrason ile tespit eder ve muayene ile kürtaj hakkında bir değerlendirme yapar. Kürtaja karar vermeden önce sadece pozitif olan gebelik testine itibar edilmemeli, mutlaka ultrason ile gebeliğin varlığı ve rahim içinde yerleştiği teyid edilmelidir.Son adet tarihine göre hesaplanan ve 10. gebelik haftasından büyük gebeliklerin sonlandırılması kanunen yasak ve risklidir.

Kürtaj genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Lokal anestezi uygulandığında rahim ağzının her iki yanına ilaç enjekte edilir. Bu anestezi sadece rahim ağzı özel bujiler ile dilate edilirken duyulan ağrıyı azaltması içindir, hasta  lokal anestezi ile yapılan işlemlerde acı duyulabilir.Bizim tercihimiz kürtajın genel anestezi ile yapılması yönündedir. Bu sayede hem hasta ağrı ve acı duymaz, hem de işlemden kaynaklanan komplikasyon riski en aza indirilmiş olur. Ayrıca hasta yapılan işlemi görmediği için psikolojik olarak olumsuz da etkilenmez.

Eğer genel anestezi uygulanacak ise hastaya bu aşamada ince bir katater yardımı ile damar yolu açılır ve anestezi uzmanı bir hekim tarafından ilaç verilir. Hasta birkaç saniye içinde uyur. Önemli olan anestezinin kadın doğum hekimi ya da bir başkası tarafından değil bu konuda tecrübeli bir anestezi uzmanı tarafından verilmesidir.

 Hasta uyuduktan sonra vajinal spekulum yerleştirilir. Spekulum ile rahim ağzı görünür hale gelir. Vajina ile  serviks bir  antiseptik solüsyonlar ile yıkanarak olası bir enfeksiyona karşı önlem alınır. Lokal anestezi uygulanacak ise bu aşamada yapılır ve serviksin her iki yanına lokal anestezik ilaç enjekte edilir. Daha sonra serviks yani rahim ağzı tekdişilli adı verilen bir alet ile tutulur. Bu işlem lokal anestezi yapılanlarda ağrı verebilir genel anestezide ise hasta doğal olarak bu aşamaların hiç birini hissetmez. Tek dişli çekilerek rahimin düz bir hale gelmesi ve kürtajın daha kolay olması  sağlanır.

Rahimi düzleştirme işlemini takiben buji adı verilen aletler yardımı ile rahim ağzı genişletilmeye başlanır buna  dilatasyon adı verilir.. Bunun için mümkün olan en ince buji kullanılır. Bujiler çaplarının milimetre cinsinden büyüklüğüne göre numaralandırılır. İşlem daha önce doğum yapmış olanlarda kolay olmakla birlikte, gebe kadınlarda genellikle  rahim ağzı zaten 6-7 milimetre dilate olmuş olduğundan çoğu kadında dilatasyona yani genişletmeye  gerek kalmaz.

 Dilatasyon işlemi tamamlandıktan sonra bir defa kullanılıp atılan  ve “karmen enjektörü” olarak isimlendirilen negatif basınç sağlayan bir enjektöre monte edilen  plastik kanüller rahim ağzından geçirilerek, rahim boşluğuna ulaşılır. Bu kanüller yumuşak ve elastik olup pipetlere benzerler. Kanül yerleştirildikten sonra, yukarıda bahsettiğimiz ucu bu amaç için üretilmiş 60 santilitrelik, vakum yaratan özel enjektöre bağlanır. Enjektörün düğmesi açılarak negatif basınç oluşması sağlanır ve enjektör ileri geri hareket ettirilerek rahim içi temizlenir. Bu işlem lokal anestezi altında hastaya oldukça rahatsızlık ve acı vermektedir. Rahim içi negatif basınç ile tamamen temizlenene kadar işleme devam edilir.  Eskiden bu işlem vakum yerine  keskin küretler ile rahim içi boşluğu temizlenerek yapılırdı. Eskiden kullanılan bu küretler günümüzde artık pek tercih edilmemektedir. Hem rahim delinmesi hem de işlem sonrasında rahim iç zarlarının yapışmasına bağlı ileride gelişebilecek kısırlık ihtimali keskin küretler ile çok artmaktadır. 10 haftalıktan küçük gebeliklerin sonlandırılmasında keskin küretlere gerek yoktur. Eğer tıbbi bir neden ile ve hekimler kurulu kararı ile 10 haftadan büyük bir gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmiş ise bu işlem daha büyük kanülleri vekum enjektörü yerine vakum cihazlarına bağlayarak yapılır ve ardından keskin küretler ile parça kalıp kalmadığı mutlaka kontrol edilir. Bu sebeple zaten 10 haftadan büyük gebeliklerin kürtajı risklidir.

 

Kürtaj sırasında kullanılan ve negatif basıncı, vakumu sağlayan plastik karmen vakum enjektörü.
 

 

Kürtaj sırasında kullanılan plastik, fleksibl değişik çapta karmen kanülleri.

 

 

 Vakum aspirasyonu sonrası rahim boşluğunda  parça kalmadığından emin olunduktan sonra kanüller çıkartılır. Tek dişli denilen yerinden alınır ve eğer çıktığı yerde kanama varsa baskı uygulanarak durdurulur. Vajina tekrar antiseptik solüsyonlar ile yıkanır. Ardından vajianayı açıp doktorun görmesini sağlayan  spekulum çıkartılır. Doktor parça kalıp kalmadığını ve gebeliğin tamamen alınıp alınmadığını ultrason ile kontrol eder.

Kurtaj işlemi lokal anestezi ile yapılmış ise hasta 5-10 dakika dinlendikten sonra kalkabilir ve gidebilir. Genel anestezi uygulanmış ise hasta uyandırılır. Uyanma süresi genelde kullanılan ilaca bağlı olarak 5-10 dakika kadar sürer. Hasta  oratalama 1 saat r dinlendikten sonra evine gidebilir.Eve giderken hiçbir kimse kişinin kürtaj olduğunu anlayamaz. Dışarıdan fark edilebilecek herhangi bir belirti yoktur. Evine gönderilen hastaya antibiyotik, ağrı kesici ve kanama azaltıcı ilaçlar verilebilir. Hasta genelde 7-10 gün  sonra ultrason kontrolüne çağırılır.

Kürtajdan  önce:

 • Kürtajın yapılacağı merkeze mümkünse yanınızda işlemden sonra size eşlik edebilecek bir arkadaşınızla  veya eşinizle geliniz.
 • İşlemden 5 saat öncesinden ağızdan birşey almayınız. Buna su da dahildir.
 • İşlem odasına alınmadan önce mutlaka tuvalate giderek mesanenizi boşaltınız.
 • Kan gurubunuzdan mutlaka emin olunuz. Devamlı kullandığınız ilaçlar ve kronik bir hastalığınız var ise hekimi 1 gün önceden bilgilendiriniz.
 • Gebelik haftanızı son adet tarihinize göre aşağıdaki linki kullanarak hesaplayın. Eğer son adet tarihinizi bilmiyor iseniz veya tam olarak emin değil iseniz doktorunuz zaten kürtaj öncesi ultrasonografi ile gebeliğin büyüklüğünü tespit edecektir Ülkemizde 10. gebelik haftasına kadar olan kürtajlar yasaldır...
   
 • Gebelik Haftanızı  Hesaplayın...
   
 • Kürtaj Şişli, randevu
 • Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar

   

 

kürtaj Nedir

Kürtaj istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak için yapılan bir tıbbi müdahaledir. Kürtajın her ne kadar kelime anlamı "kazımak" olsa da günümüzde kürtaj vakum aspirasyon tekniği ile yapılmaktadır.

bağlantılar
 • Gebelik, Hamilelik
 • Kadın Hastalıkları
 • Kadın Ve Güzellik
 • Cinsellik
 • Genital Siğil, HPV
 • Cinsel Hastalıklar
 • Gebelik Sonlandırma
 • Vajina Estetiği
 • Hafta Hafta Gebelik