Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır?

 Kürtaj nasıl yapılır, gebelik sonlandırma amacı ile olan  kürtaj tekniği aşamaları sırası ile:

Kürtaj olacak hasta jinekolojik masaya alınır. Kürtaj genel anestezi  ile  eğer yapılacak ise  anestezi doktoru hastanın  koluna uyguladığı bir iğne ile uyutur , anestezi uzmanı tarafından uygulanan  kısa süreli anestezi  sırasında hasta  işlemin başından sonuna kadar hatırlamaz.

Takiben jinekolog tarafından rahim ağzını görebilmek için spekulum adı verilen alet yerleştirilir. Rahim ağzı ve vajina betadin- batikon veya benzeri bir  antiseptik bir solüsyon ile temizlenir.Rahim ağzı tek dişli olarak ismlendirilen ve  rahim ağzını tutup çekmeye yarayan bir aletle tutulup çekilir. Kürtaj lokal anestezi ile yapılanlarda bu kısım biraz ağrılıdır. Kürtaj lokal anestezi yani bölgesel anestezi ile yapılacaksa bu uygulama  bu aşamada yapılır.

Hegar Bujisi  olarak isimlendirilen  aletler ile  rahim kanalı uygun numaraya kadar genişletilir. Eğer lokal anestezi yapılmış ise  bu genişletme ( servikal dilatasyon olarak isimlendirirlir) sırasında ağrı duyulabilir., fakat küçük gebeliklerde (örneğin 5 haftalık gebelik  gibi) bu rahim ağzı genişletme işlemi genellikle yapılmaz.

Rahim ağzı bujiler ile  yeterince  genişletildikten sonra gebelik haftasına uyan steril plastik kanüller  (Karmen kanülleri) rahim kanalından geçirilerek rahim içindeki boşluğa dikkatli bir şekilde  ulaşılır.Plastik kanülün diğer ucu negatif basınç yaratarak gebelik oluşumunu  içine aspire ederek   çekebilen 60 cc lik özel tasarlanmış Karman enjektörü  adı verilen  enjektöre monte edilir bu enjektörün vakum yapıcı etkisi ile gebelik materyali aspire edilir. Bu sebep dolayısı ile  bu kürtaj tekniğine “aspirasyon yöntemi” veya  “vakum yöntemi” denmaktedir

Vakum yöntemi ile aspire edilip rahim içi temizlendikten sonra sırası ile  tek dişli çıkartılır, vajina  ve rahim ağzı tekrar antiseptik solüsyon ile iyi bir şekilde  temizlenir. Tek dişlinin takıldığı  yerden aktif bir kanama olup olmadığı kontrol edilip  kürtajın en başında konmuş olan vajinal spekulum çıkartılır.
Jinekolog işlemi bitirmiştir.Hasta uyanır iken rahim kasılmasına bağlı gelişen ağrıyı  duymaması için kalçadan  iğne şeklinde veya makattan fitil şekide  ağrı kesici ilaçlar  uygulanabilir.Kurtaj işlemi sonrası hasta uyandırılmadan önce rahim içinde gebeliğe ait parça kalıp kalmadığı ultrason ile kontrol edilmesi uygun olmaktadır.

Kürtaj Merkezi Randevu İstanbul

 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar

 

kürtaj Nedir

Kürtaj istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak için yapılan bir tıbbi müdahaledir. Kürtajın her ne kadar kelime anlamı "kazımak" olsa da günümüzde kürtaj vakum aspirasyon tekniği ile yapılmaktadır.

bağlantılar
  • Gebelik, Hamilelik
  • Kadın Hastalıkları
  • Kadın Ve Güzellik
  • Cinsellik
  • Genital Siğil, HPV
  • Cinsel Hastalıklar
  • Gebelik Sonlandırma
  • Vajina Estetiği
  • Hafta Hafta Gebelik